Зачестяват случаите на улов на рибата-балон от вида Lagocephalus Scеleratus в Егейско море.
Рибата-балон е пришълец от Червено море и след отварянето на Суецкия канал постепенно се разпространява в Източното Средиземноморие, като първият случай на улавяне в Турция е през 2003 година. Само три години по-късно рибата вече е доказан нашественик и в Егейско море и установява трайна и непрекъснато разрастваща се популация.
Освен значителната вреда която L. Sceleratus нанася на екосистемата, тя е изключително опасна за човека. Консумацията на едва 200 грама месо от тази риба е смъртоносно, като токсичността се дължи на натрупването на тетродотоксин (TTX) в организма на възрастните екземпляри. Смъртността зависи от нивото на токсина в рибата и теглото на човека, но средната смъртност е изключително висока - 60%. Антидот липсва и единственото лечение е поставянето на пациента на апаратно дишане докато организмът не се пречисти сам. Следва да се има предвид, че токсинът се секретира и през кожата на рибата, така че убожданията също представляват заплаха за здравето.
Lagocephalus Scеleratus е един от най-едрите представители на семейство Tetrodontidae. Рибата може да достигне 110 см. дължина и тегло от 7 кг. - трофейни размери, които биха изкушили всеки харпунист. Нещо повече, тази риба обитава изключително широк дълбочинен диапазон започващ от едва 10-15 м. и се среща на пясъчни и тинести дъна около плажове и пристанища.
Стойте далеч от тази риба и от всички останали видове 14 вида риби-балон разпространили се в Средиземно море!